Hangya
Formicidae
A hangya, a hangyák biológiájáról
A hangyák kis termetű, hártyás szárnyú rovarok, testhosszuk igen gyakran csak 1-2 mm. Potrohuk a torral nyélen át 1-2 bütyökkel ízesül. Fullánkja csak kevés fajnak van. Társas életűek, kisebb-nagyobb családokban, „államokban”, ún. bolyokban élnek. A hímek és a nőstények szárnyasok, a dolgozók és a katonák tökéletlen ivarszervű nőstények, mindig szárnyatlanok, fullánkjuk, vagy a potroh végén hangyasavtermelő mirigyük van.
A hangyák dolgozói egyazon fajon belül is többalakúak lehetnek, szervezetük többféle feladat ellátására módosulhat. E „kasztok” valamelyikébe való tartozás a lárvakorban kapott táplálék eredményeként jön létre. A hangyák körében bizonyos munkamegosztás tapasztalható. A petéket a megtermékenyítés után szárnyukat levetett hangya anyák, a „királynők” termelik. A nagy szemű hímek feladata kizárólag az anya megtermékenyítése. A boly védelméről a katonák gondoskodnak, az ivadékok és az anya táplálása a dolgozó hangyák kötelessége.
A hangyák teljes átalakulással fejlődnek. A lárvák bebábozódáskor többnyire finom burokkal, ún. kokonnal veszik körül magukat. Ezeket szokás tévesen hangyatojásnak nevezni.
Rejtett életmódot folytatnak, a helyiségekben található hangyák mindig a dolgozók. Élelem után kutatva a hangyák akár tömegesen lephetik el a házat. Az ember környezetében a házi hangya, a kis fekete hangya és a gyepi hangya is előfordulhat.
Érdekességek!
A kisebb hangya vonulásokat házi módszerekkel is megpróbálhatjuk kezelni.
Keverjünk össze bóraxot és porcukrot 1:1 arányban, majd szórjuk ki a hangyák közelébe.
A cukor vonzza a hangyákat, a bórax pedig elpusztítja őket. Ezzel a módszerrel általában kisebb hangya ártalmakat lehet hatékonyan kezelni, a házi praktika eredményessége természetesen nem összevethető egy profi hangyairtó kezeléssel.
A módszerrel lakóterek hangyairtó kezelését nem javasoljuk, kisgyermek közelében veszélyes lehet. A bórax esetleges szervezetbe jutása vese és májelégtelenséget okozhat.
A hangyák a gyümölcsfákon, a zöldségféléken, a díszbokrokon és a rózsatöveken akkor jelennek meg, ha azokon levéltetvek is vannak. Ha azt látjuk, hogy a növényeken a hangyák le-fel korzóznak, akkor biztosak lehetünk abban, hogy ott levéltetű károsít, szívogatja a leveleket. A hangyák szimbiózist építettek ki a levéltetvekkel: a hangya masszírozza a tetvek potrohát, ennek hatására azok több mézharmatot választanak ki, amit a hangyák elfogyasztanak.
Az intenzív mézharmat kiválasztáshoz viszont a levéltetvek több nedvet szívnak fel a növényektől, tehát a kártételük fokozódik. Ebből világosan látható, hogy a hangya és levéltetű szimbiózis káros a növényekre, vagyis nemkívánatos folyamat. Növényvédőszeres permetezéssel kezelhetjük ugyan a levéltetű ártalmat (és egyben a hangya problémát), de ettől egyszerűbben, irtószermentesen is célt érhetünk.
Egyszerű egér elleni tubusos ragasztót (újabban rovar elleni ragasztónak hívják – kijátszva az állatvédelmi törvényt) egy hajszálvékony folytonos sávban kenjünk a fa törzse köré. Ezzel egy védősávot képezünk a hangyák mozgási útjaiba, a fán való korzózásuk megakadályozandó. A hangyák beleütköznek a ragacsba és visszafordulnak, némely hangyák beleragadnak.
A hangyák ellen ragasztókör kikenését időnként megismételni szükséges.
Hangyairtás Budapesten és Pest megyében kiszállási díj nélkül, 24 órán belül!
Tudjon meg többet ezen kártevő rovarok irtásáról!
Tekintse meg leírásunkat a hangyairtasról illetve olvassa el ügyfeleink leggyakrabban felmerülő kérdéseit a hangyák irtásáról.